2014 - ROK PIESZEGO

Na bezpieczeństwo nigdy za późno

Wodzisławscy policjanci przeprowadzili spotkanie dla seniorów, zorganizowane w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. W czasie prelekcji mundurowi z ruchu drogowego uczyli bezpiecznych postaw na drodze oraz zwracali szczególną uwagę na potrzebę noszenia na odzieży elementów odblaskowych. Policjanci z prewencji natomiast uświadamiali seniorów jak działają oszuści i jak się przed nimi bronić.

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Kieruj się rozsądkiem" oraz projektu współfinansowanego ze środków Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym", wodzisławscy policjanci przeprowadzili prelekcję dotyczącą zagrożeń mogących wystąpić na drodze, z jakimi może spotkać się pieszy uczestnik ruchu drogowego. Celem tych działań było kształtowanie zasad właściwego zachowania, związanego z poruszaniem się po drogach i przejściach dla pieszych. Mundurowi zwrócili uwagę na problem przechodzenia przez jezdnię w miejscach do tego nie wyznaczonych, co stanowi dla pieszych poważne zagrożenie. Zaznaczyli również, że to właśnie piesi są sprawcami i jednocześnie ofiarami największej ilości  zdarzeń  drogowych. Policjanci rozdali uczestnikom elementy odblaskowe i  apelowali o ich noszenie.

Funkcjonariusze  rozmawiali również z seniorami na temat zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w życiu codziennym. Tłumaczyli, jak działają kieszonkowcy oraz oszuści, którzy stosują metodę "na wnuczka" (krewnego, urzędnika, akwizytora, policjanta, itp.). Policjanci przybliżyli także uczestnikom spotkania temat kradzieży tożsamości przez osoby trudniące się  wyłudzeniami zwrotów podatku VAT oraz założenia kampanii „Nie reagujesz – akceptujesz”.