Akcja "NURD" - 2011 - ROK PIESZEGO - Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim

2011 - ROK PIESZEGO

Akcja "NURD"

Wczoraj od wczesnych godzin porannych wodzisławscy policjanci prowadzili na terenie powiatu działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego "NURD". Najbardziej rażącym i najczęściej popełnianym wykroczeniem przez pieszych jest przechodzenie w miejscu niedozwolonym.

 

 

Pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nie chroni go nic. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa etc. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

 

Funkcjonariusze ruchu drogowego nie narzekali wczoraj na brak pracy. Okazuje się bowiem, iż piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych nagminnie. Na filmie widać między innymi 69 letnią kobietę, której tak bardzo śpieszyło się do lekarza, że postanowiła przejść jedną z główniejszych i najruchliwszych ulic w Pszowie – ul. Traugutta nie korzystając ze znajdującego się w pobliżu przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Pośpiech skończył się dla tej Pani 50 zł mandatem.

 

Przypominamy, że na obszarze zabudowanym, na drogach o dwóch jezdniach lub po których kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni pieszy może korzystać tylko z przejść dla pieszych!

Ponadto pieszemu zabrania się:
• wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych,
• wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
• przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez torowisko,
• przebiegania przez jezdnię i chodzenia po torowisku,
• przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni.

Ładowanie odtwarzacza...