Policyjna akcja "NURD" - 2011 - ROK PIESZEGO - Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim

2011 - ROK PIESZEGO

Policyjna akcja "NURD"

Dzisiaj od wczesnych godzin porannych wodzisławscy policjanci prowadzą na terenie powiatu działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego "NURD". Najbardziej rażącym i najczęściej popełnianym wykroczeniem przez pieszych jest przechodzenie w miejscu niedozwolonym.

Pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nie chroni go nic. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa etc. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Przy okazji dzisiejszych działań policjanci sprawdzali także stan trzeźwości pieszych, którzy popełniali wykroczenia. Na filmie widać 30-latka, który przechodził przez jezdnię w miejscu do tego niedozwolonym a ponadto znajdował się w stanie nietrzeźwości. W jego organizmie było ponad 1,5 promila alkoholu.  Takim zachowaniem mężczyzna stwarzał zagrożenie nie tylko dla siebie samego ale także dla innych uczetsników ruchu. W 2010 roku odnotowano 2 wypadki z udziałem nietrzeźwych pieszych a 8 było sprawcami kolizji drogowych.

 

 

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo wszystkich pieszych, nie tylko tych wybierających się na spacer przypominają:

Pieszemu zabrania się:

wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych,
wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez torowisko,
przebiegania przez jezdnię i chodzenia po torowisku,
przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni.

Stosowanie powyższych reguł nic nie kosztuje, za ich niestosowanie można zapłacić cenę najwyższą.


 

 

Ładowanie odtwarzacza...