Uzależnienia drogą donikąd

Uczniowie w ośrodku leczenia uzależnień

Co tam robią tak młodzi ludzie? Przede wszystkim słuchają o uzależnieniach - o tym jak potrafią zabrać życie, marzenia i młodość. Na spotkaniach z terapeutą dowiadują się jak łatwo się tam dostać, a jak trudno wrócić do normalnego życia. Narkotyki, alkohol, hazard, a nawet gry komputerowe potrafią tak zawładnąć życiem, że po chwili się orientujemy, że nie ma od tego odwrotu. O tym między innymi właśnie mówi kampania Uzależnienia drogą donikąd!

Wspólna kampania Miasta Wodzisław i Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim trwa. Akcja skierowana jest do uczniów pierwszych klas gimnazjalnych z Wodzisławia Śląskiego. Kampania już w ubiegłych latach cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ramach tegorocznej edycji zaplanowano kilkanaście spotkań z młodzieżą. Wczoraj odbyło się kolejne.

Podczas każdego takiego wydarzenia młodzież przyjeżdża do komendy na spotkanie z policyjnym profilaktykiem, który opowiada o konsekwencjach zażywania narkotyków i alkoholu na przykładach z życia wziętych. Mundurowy informuje młodzież o konsekwencjach zarówno zdrowotnych, jak i prawnych, wiążących się z różnego typu uzależnieniami. Następnie wszyscy uczestnicy udają się z wizytą do Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego w Gorzycach, gdzie czeka na nich specjalista psychoterapii uzależnień. W rozmowie z terapeutą młodzież ma okazję dowiedzieć się wielu ważnych, a niejednokrotnie poruszających faktów związanych ze zjawiskiem uzależnienia i procesem leczenia. Gimnazjaliści mogą także zobaczyć, jak wygląda życie „na odwyku” i usłyszeć historie z życia ludzi, którzy tam trafiają. 

Każda z klas gimnazjalnych uczestnicząca w tegorocznej edycji kampanii, na spotkanie przygotuje swój plakat o tematyce związanej z hasłem kampanii. Po zakończeniu wszystkich spotkań wybrana zostanie najciekawsza praca. Twórcy najlepszego plakatu otrzymają nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Wodzisław Śląski.

Ładowanie odtwarzacza...