Uzależnienia drogą donikąd

Ruszyła kolejna edycja kampanii "Uzależnienia drogą donikąd"

Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim wraz z Urzędem Miasta Wodzisław Ślaski właśnie rozpoczęła kolejną edycję kampanii pod hasłem "Uzależnienia drogą donikąd". Akcja prowadzona od czterech lat skierowana jest do młodzieży z terenu Wodzisławia Śląskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości młodzieży w zakresie skutków prawnych oraz zdrowotnych wynikających z uzależnienia od alkoholu, narkotyków oraz dopalaczy.

Akcja skierowana jest do uczniów pierwszych klas gimnazjalnych z Wodzisławia Śląskiego. Kampania już w ubiegłych latach cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ramach tegorocznej edycji zaplanowano 15 spotkań profilaktycznych, które potrwają do maja.

Podczas każdego takiego wydarzenia młodzież przyjeżdża do komendy na spotkanie z policyjnym profilaktykiem, który opowiada o konsekwencjach zażywania narkotyków i alkoholu na przykładach z życia wziętych. Mundurowy informuje młodzież o konsekwencjach zarówno zdrowotnych, jak i prawnych wiążących się z różnego typu uzależnieniami. Następnie wszyscy uczestnicy udają się z wizytą do Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego w Gorzycach, gdzie czeka na nich specjalista psychoterapii uzależnień. W rozmowie z terapeutą młodzież ma okazję dowiedzieć się wielu ważnych, a niejednokrotnie poruszających faktów związanych ze zjawiskiem uzależnienia i procesem leczenia. Gimnazjaliści mogą także zobaczyć, jak wygląda życie „na odwyku” i usłyszeć historie z życia ludzi, którzy tam trafiają. 

Zagrożenia związane z narkotykami, dopalaczami czy alkoholem mogą dosięgnąć każdego i to jedynie od indywidualnej postawy osoby zależy, czy dokona właściwego wyboru. Wyboru, który będzie rzutował na całe dorosłe życie.

Każda z klas gimnazjalnych uczestnicząca w tegorocznej edycji kampanii, na spotkanie przygotuje swój plakat o tematyce związanej z hasłem kampanii. Po zakończeniu wszystkich spotkań wybrana zostanie najciekawsza praca. Twórcy najlepszego plakatu otrzymają nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Wodzisław Śląski.

Ładowanie odtwarzacza...