Odśnieżaj auto - to ważne! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim

Wiadomości

Odśnieżaj auto - to ważne!

Data publikacji 14.01.2021

Ostatnie dni przyniosły ze sobą obfite opady śniegu. Dlatego też dzisiaj wodzisławscy policjanci przeprowadzili na drogach powiatu działania profilaktyczne. Ich celem było uświadamianie kierowcom, jak ważną czynnością jest dokładne odśnieżanie auta i jakie konsekwencje może nieść zaniechanie tego obowiązku.

Według przepisów ruchu drogowego, auto musi być przygotowane do jazdy tak, by nie zagrażało innym. Zalegający na aucie śnieg w chwili spadania z pojazdu będącego w ruchu utrudnia jazdę samym kierującym, ale również stanowi zagrożenie na drodze dla pozostałych uczestników. Spadająca bryła lodu może uszkodzić inne auto lub zmusić jego kierowcę do wykonania niebezpiecznego manewru.

Śniegu musimy pozbyć się nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika i maski. Istotne jest także dostateczne pole widzenia kierowcy. Co ważne, należy również oczyścić tablice rejestracyjne, a także przednie i tylne światła, by zalegający śnieg i lód nie zmniejszały jasności świecenia reflektorów.

Pamiętajmy! Auto odśnieżajmy na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie.

Zgodnie z taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny, grozi mandat do 500 zł i 6 punktów karnych, zaś za posiadanie nieczytelnych tablic rejestracyjnych 100 zł i 3 punkty karne.

Dzisiaj policjanci podczas działań byli wyrozumiali wobec kontrolowanych kierowców, stosując wobec nich środki oddziaływania wychowawczego oraz wręczając skrobaczki do szyb i elementy odblaskowe.