Postawa godna naśladowania - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim

Wiadomości

Postawa godna naśladowania

Data publikacji 24.09.2019

Ponad 600 złotych oraz dokumenty trafiły już do rąk prawowitego właściciela. Było to możliwie dzięki uczciwej 72-latce, która na jego zgubę natknęła się przy centrum handlowym w Wodzisławiu Śląskim. Znaleziony portfel wraz z dokumentami i gotówką postanowiła przekazać policjantom z najbliższej komendy. Postawa wodzisławianki powinna stanowić wzór dla wszystkich, którzy znajdą się kiedyś w podobnej sytuacji.

Wczoraj do wodzisławskiej komendy zgłosiła się kobieta, która przekazała dyżurnemu portfel z dokumentami oraz banknotami. Uczciwa znalazczyni powiedziała, że znalazła go na chodniku przy centrum handlowym na ulicy Radlińskiej. Gdy zobaczyła, że w środku są wszystkie dokumenty i pieniądze postanowiła udać się prosto do komendy. Dzięki uczciwości 72-latki, mężczyzna odzyskał gotówkę w kwocie ponad 600 złotych, dowód osoisty, prawo jazdy, dyskietkę NFZ i karty płatnicze.

Warto pamiętać, że znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. W świetle kodeksu karnego znalazca, który nie dopełnił obowiązków i zachował znalezioną rzecz dla siebie, będzie odpowiadał za jej przywłaszczenie. Wiele przypadków rejestrowanych przez stróżów prawa wskazuje, że część społeczeństwa kieruje się mylnym hasłem „Znalezione - nie kradzione”.