Wiadomości

"Bezpieczny pieszy" - dziś akcja drogówki

Data publikacji 09.09.2019

W dniu dzisiejszym policjanci z wodzisławskiej drogówki przeprowadzają akcję pod kryptonimem „BEZPIECZNY PIESZY". Celem działań jest uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, że skutki ich nieodpowiedzialnych zachowań mają szerokie konsekwencje. O czym musi pamiętać pieszy poruszający się w miejscach, gdzie jeżdżą samochody? Przypominamy podstawowe zasady.

O czym musi pamiętać pieszy poruszający się w miejscach, gdzie jeżdżą samochody? Najważniejsza jest konieczność korzystania z chodnika lub specjalnej drogi dla pieszych. Jeśli wzdłuż drogi, którą idziemy, nie ma takich udogodnień, wówczas poruszamy się poboczem, a dopiero jeśli nie ma pobocza — drogą. Możemy też skorzystać z drogi rowerowej, gdy nie ma pobocza, pamiętając o ustąpieniu rowerzystom. Osoby niepełnosprawne nie muszą tego robić.

Idąc drogą, musimy respektować przepisy i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Przemieszczamy się lewą stroną drogi po to, żeby lepiej widzieć nadjeżdżające pojazdy. Co prawda jezdnią należy chodzić jeden za drugim, ale w przypadku dobrej widoczności dwie osoby mogą bez problemu iść obok siebie.

Aby bezpiecznie przemieszczać się w ruchu miejskim, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność! Chodząc po mieście warto dokładniej obserwować otoczenie i przewidywać, co się może wydarzyć. Widząc szybko nadjeżdżający pojazd, lepiej poczekać, niż pchać się pod koła.

Unikajmy też przechodzenia poza przejściem, bo kierowcy często się po prostu tego nie spodziewają. Można to zrobić, pod warunkiem że w odległości 100 m takiego przejścia nie ma. Przechodząc przez jezdnię nie po zebrze, należy wybrać możliwie jak najkrótszą drogę, nie powodując przy tym zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Jeśli zachodzi ryzyko zagrożenia lub utrudnienia w ruchu ulicy, pieszy musi przepuścić jadące samochody. Chyba że jest już na przejściu — wtedy to kierowcy muszą mu ustąpić.

Jak przechodzić przez drogę dwujezdniową lub torowisko tramwajowe? Można to robić tylko na wydzielonych przejściach, każde inne zachowanie jest niedopuszczalne.

W miejscach bardziej ruchliwych, takich jak nowoczesne blokowiska, często instalowane są znaki informujące o tym, że znajdujemy się w strefie zamieszkania. To ogromne udogodnienie dla pieszych, ponieważ samochody mogą poruszać się w takiej strefie z maksymalną prędkością 20 km/h.

W strefie zamieszkania pieszy może iść całą szerokością jezdni, a pojazdy zobowiązane są ustępować mu pierwszeństwa.

Policjanci zachęcają do korzystania z powyższych uwag i dbania samemu o własne bezpieczeństwo. Tylko ostrożność i rozwaga pomogą nam uniknąć niepotrzebnych zdarzeń drogowych z naszym udziałem.

Akcja potrwa do godziny 18.00. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!