Bezpieczeństwo na lodzie - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim

Wiadomości

Bezpieczeństwo na lodzie

Data publikacji 05.02.2019

Jak co roku mróz jest przyczyną wypadków polegających na utonięciu pod lodem. Na zamarznięte zbiorniki wchodzą nie tylko łyżwiarze i wędkarze ale także dzieci. Najczęstszą przyczyną wypadków na lodzie jest nieumiejętność racjonalnej oceny bezpieczeństwa i wytrzymałości lodu. Jaka jego grubość jest bezpieczna? Na te i inne pytania odpowiadali wczoraj strażacy i policjanci prowadząc praktyczne zajęcia na zamarzniętej Szachcie.

Wczoraj po raz kolejny policjanci wspólnie ze strażakami zorganizowali zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach akcji "Bezpieczne Ferie 2019". Tym razem spotkanie było o tyle ciekawsze, że mieliśmy do dyspozycji zbiornik wodny mieszczący się na ulicy Skrzyszowskiej. Policjanci omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu czy lodzie a strażacy zaprezentowali sprzęt jakim dysponują oraz dali prawdziwy instruktaż pomocy osobie, która wpadła do zbiornika pokrytego lodem.

Każda udana zabawa musi się odbywać w warunkach zapewniających bezpieczeństwo jej uczestnikom. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby i bezpieczny.
Szczególnie niebezpiecznie jest wczesną zimą oraz na przedwiośniu, gdy lód bądź jeszcze nie jest, lub już nie jest odpowiednio gruby. To w tych okresach zdarza się najwięcej wypadków. Ślizgać się należy w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych, sprawdzonych i odpowiednio przygotowanych. Najlepiej pod opieką i nadzorem dorosłych.

Pamiętajmy! Jeżeli załamie się pod nami lód – NIE PANIKUJMY!: rozłóżmy szeroko ramiona i nabierzmy dużo powietrza, nie próbujmy pływać. Oszczędzajmy siły, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód.

Jeżeli jesteśmy świadkami załamania się lodu pod osobą, w pierwszej kolejności wezwijmy służby ratownicze (straż pożarna 998, tel. ratunkowy 112). Nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku ofiary– lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób.
Chcąc pomóc osobie znajdującej się w wodzie podajmy coś (gałąź, kurtkę, szalik, jeżeli mamy linę) czego będzie mogła się uchwycić. Wtedy w bezpieczny sposób będziemy mogli ją wyciągnąć.


TELEFONY ALARMOWE!

112 – telefon ratunkowy
997 – policja
998 – straż pożarna
999 – pogotowie ratunkowe
986 – straż miejska

Jak co roku mróz jest przyczyną wypadków polegających na utonięciu pod lodem. Na zamarznięte zbiorniki wchodzą łyżwiarze i wędkarze - i często giną. Najczęstszą przyczyną wypadków na lodzie jest nieumiejętność racjonalnej oceny bezpieczeństwa i wytrzymałości lodu. Jaka jego grubość nie zagraża życiu ludzi? Czy polskie prawo przewiduje kary za spowodowanie zagrożenia na lodzie? Dowiedz się, w jakich warunkach wolno wchodzić na lód.

http://mowimyjak.se.pl/newsy/fakty/bezpieczenstwo-na-lodzie-jakiej-grubosci-lod-jest-bezpieczny,22_37350.html
Ładowanie odtwarzacza...