Wiadomości

Policjanci i strażacy wspólnie o bezieczeństwie przed feriami

Data publikacji 31.01.2019

Dzieci i młodzież z województwa śląskiego już niebawem rozpoczną zimową przerwę w nauce. Część młodych ludzi wyjedzie na ferie, wielu jednak pozostanie w domach. Niezależnie od tego, gdzie spędzą czas odpoczynku ważne, żeby spędzili go bezpiecznie. Policjanci wspólnie ze strażakami na prowadzonych zajęciach przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie zimowego wypoczynku.

Policjanci wiedzą jak ważne jest przypominanie dzieciom o zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza w okresie wakacji czy ferii, kiedy uczniowie mają dużo czasu wolnego i spędzają go poza domem. Dlatego zanim rozpoczną się ferie, mundurowi współpracując z innymi służbami przekazują jak najwięcej praktycznych wskazówek, dotyczących tego jakich błędów nie popełniać, czego nie robić oraz jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Takie zajęcie mieliśmy ostatnio przyjemność prowadzić z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą z Rydułtów w jednej z tamtejszych szkół.

Na spotkaniach z mundurowymi można między innymi dowiedzieć się czego należy unikać kiedy chcemy skorzystać z naturalnej ślizgawki, jak należy się zachować kiedy pod nami załamie się lód, co zrobić po wydostaniu się z lodowatej wody. Strażacy podczas takich zajęć prowadzą także instruktaż praktyczny prezentujący trudności z jakimi należy się liczyć przy próbach wydostania się z wody na powierzchnię lodu. Na prelekcjach można także zobaczyć możliwe sposoby niesienia pomocy poszkodowanym. Ponadto prezentowany jest sprzęt jaki jest na wyposażeniu jednostek ochrony przeciwpożarowej wspomagający działania ratownicze na lodzie w tym sanie lodowe oraz można zobaczyć jak przygotowany i w co wyposażony musi być strażak niosący pomoc poszkodowanym na wodzie czy lodzie.