Wiadomości

"Twoje światła - twoje bezpieczeństwo"

Data publikacji 26.11.2018

W związku z występującymi w okresie jesienno-zimowym zjawiskami, które niekorzystnie wpływają na widoczność uczestników ruchu drogowego. Policja w całym kraju organizuje kolejną odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Podczas planowanych działań przewiduje się między innymi prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych związanych z koniecznością posiadania sprawnych świateł oraz kontroli drogowych w zakresie oświetlenia pojazdów. Akcja potrwa do 15 grudnia.

Wzorem lat ubiegłych, kierujący będą mogli w określonych dniach bezpłatnie sprawdzać oświetlenie pojazdów na stacjach diagnostycznych działających pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie stacji Kontroli Pojazdów. Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Komenda Stołeczna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Inspiracją do działań, prowadzonych na rzecz właściwego oświetlenia, były występujące w ruchu drogowym niekorzystne zjawiska związane z pogarszającą się widocznością w okresie jesienno-zimowym. Na prawidłowe działanie świateł wpływ mają, poza ich ogólnym stanem technicznym, takie czynniki, jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła. Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy dojdzie do potrącenia, czy też będziemy mogli temu zapobiec. To nie tylko kwestia zaniedbania technicznego, które może się skończyć upomnieniem ze strony policjanta czy diagnosty, ale w wielu momentach sprawa życia i śmierci. W dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, a po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i, co istotne, innych nieoświetlonych przeszkód, czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi, albo prowadzić do oślepienia innych kierowców, czy pieszych. Te informacje i wiedza powinny trafić do wszystkich zmotoryzowanych.

Wodzisławscy policjanci 24 listopada włączyli się w te działania i zachęcali kierowców do skorzystania z możliwości bezpłatnego ustawienia świateł na stacji diagnostycznej znajdującej się przy ul. Rybnickiej w Wodzisławiu Śląskim. Spotkali się także w Ośrodku Szkolenia Kierowców z młodzieżą rozpoczynającą kurs na prawo jazdy. W ramach akcji "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie", mundurowi nawiązali do prowadzonych działań oraz ostrzegali młodzież przed nierozwagą i lekceważeniem zasad bezpieczeństwa na drodze oraz przed szybką i brawurową jazdą. Następne takie działania zaplanowane są w dniach 1, 8 i 15 grudnia.

Podobnie jak w ubiegłym roku, każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, udając się na wyznaczoną stację kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że np. podczas jazdy nie będziemy oślepiać światłami innych kierowców, co przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze. W trakcie wczorajszej inauguracji mundurowi nie tylko sprawdzali stan techniczny zatrzymywanych pojazdów, ale również rozmawiali z kierowcami i odpowiadali na ich pytania, związane z prawidłowym oświetleniem pojazdu. Pierwsi kierowcy mogli też sprawdzić stan oświetlenia swoich aut na  stacji diagnostycznej. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

Ponadto, policjanci ruchu drogowego w wybranych terminach będą prowadzili działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu. 

W ZAŁĄCZNIKU DOSTĘPNA JEST LISTA stacji DIAGNOSTYCZNYCH w CAŁYM KRAJU, W KTÓRYCH MOŻNA SPRAWDZIĆ OŚWIETLENIE POJAZDÓW W RAMACH AKCJI

 

Prawidłowe działanie świateł ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących jak i pieszych.