Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły z odblaskami

Data publikacji 13.09.2018

W policyjne działania "Bezpieczna droga do szkoły" zaangażowani są policjanci niemal każdego pionu. Na spotkania z dziećmi przychodzą mundurowi z drogówki, dzielnicowi i profilaktycy. Cel jest jeden dla wszystkich. Przygotowanie najmłodszych do bezpiecznych zachowań podczas drogi na zajęcia lekcyjne. Wczoraj mundurowi odwiedzili Szkołę Podstawową ne 28 w Wodzisławiu Śląskim.

Wczoraj wodzisławski profilaktyk zawitał do Szkoły Podstawowej nr 28 w Wodzisławiu Śląskim.  Podczas spotkania rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie przechodzić przez pasy, poruszać się na rowerze a także zachować bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Spotkanie było jednymi z wielu prowadzonych przez mundurowych z Wodzisławia Śląskiego w ramach tegorocznej akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Przypominamy jednak, że największa odpowiedzialność wciąż spoczywa na rodzicach, zwłaszcza tych najmłodszych dzieci. To oni powinni skupić uwagę na bezpieczeństwie swoich pociech, które od teraz będą na co dzień poruszać się po drogach. Pamiętajmy również, że nadal obowiązuje zasada sprawowania nad nimi opieki przez osobę, która ukończyła przynajmniej 10 lat.

Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze:

  • przechodzeniu przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych, tj. przejściach dla pieszych, kładkach, przejściach podziemnych
  • zakazie wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd lub spoza pojazdu, innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
  • zakazie przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi
  • zakazie przebiegania przez jezdnię
  • zakazie chodzenia po torowisku
  • zakazie wchodzenia na torowisko gdy zapory lub półzapory są opuszczone, a także gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte
  • zakazie przechodzenia przez jezdnie w miejscu gdzie jezdnię od chodnika dzieli urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda, np. barierki.

Rodzice i opiekunowie powinni poza tym przypomnieć sobie przepisy dotyczące podróżowania z dziećmi w samochodach. Zabronionym jest przewożenie dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu, na przednim siedzeniu samochodu, poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecko. Granica wiekowa, którą określały nieaktualne już przepisy, została zniesiona. Należy także pamiętać, że jeżeli nasze auto wyposażone jest w poduszkę powietrzną dla pasażera i jest ona aktywna, zabronione jest przewożenie dziecka siedzącego w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.

Bardzo ważną kwestią jest noszenie odblasków. Szybciej zapadający zmrok znacznie pogarsza widoczność na drodze, dlatego już dzisiaj zadbajmy o bezpieczeństwo. Nawet niewielki element odblaskowy sprawi, że pieszy będzie z daleka widoczny, dzięki czemu kierowca odpowiednio wcześniej będzie mógł zareagować. Przypominamy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Mundurowi na dobry początek roku szkolnego rozdali pierwszoklasistom odblaski, plany lekcji z ważnymi informacjami oraz malowanki o bezpieczeństwie.