Wiadomości

Uczniowie nagrodzeni za filmy o uzależnieniach

Data publikacji 26.06.2018

Wodzisławscy policjanci zakończyli kolejną edycję kampanii profilaktycznej skierowanej do uczniów siódmych klas podstawowych "Uzależnienia drogą donikąd". Patronat nad nią objęła wodzisławska komenda i urząd miasta. Każda z klas uczestnicząca w spotkaniach miała do wykonania film o uzależnieniach. W piątek, na zakończeniu roku szkolnego mundurowi nagrodzili laureatów konkursu.

Z początkiem marca Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim wraz z Urzędem Miasta Wodzisław Ślaski rozpoczęła kolejną piątą już edycję kampanii pod hasłem "uzależnienia drogą donikąd". Akcja, którą prowadzimy skierowana jest do młodzieży z terenu Wodzisławia Śląskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości młodzieży w zakresie skutków prawnych oraz zdrowotnych wynikających z uzależnienia od alkoholu, narkotyków oraz dopalaczy.

Akcja skierowana jest do uczniów siódmych klas z Wodzisławia Śląskiego. Kampania już w ubiegłych latach cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji, która zakończyła się z końcem czerwca policjanci przeprowadzili kilkanaście prelekcji z wodzisławskimi uczniami. Podczas każdego takiego wydarzenia młodzież przyjeżdżała do komendy na spotkanie z policyjnym profilaktykiem, który opowiadał o konsekwencjach zażywania narkotyków i alkoholu na przykładach z życia wziętych. Mundurowy informował młodzież o konsekwencjach zarówno zdrowotnych jak i prawnych wiążących się z różnego typu uzależnieniami. Następnie wszyscy uczestnicy jechali się z wizytą do Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego w Gorzycach, gdzie czekał na nich specjalista psychoterapii uzależnień. W rozmowie z terapeutą młodzież miała okazję dowiedzieć się wielu ważnych, a niejednokrotnie poruszających faktów związanych ze zjawiskiem uzależnienia i procesem leczenia. Siódmoklasiści mogli także zobaczyć jak wygląda życie „na odwyku” i usłyszeć historie z życia ludzi, którzy tam trafiają. 

Każda z klas uczestnicząca w tegorocznej edycji kampanii, miała przygotować filmik o tematyce związanej z hasłem kampanii. Na zakończenie kampanii policjanci wyłonili trzy najciekawsze prace. Laureatów nagrodzono w szkołach podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego, a nagrody dla zwycięzców ufundował wodzisławski magistrat.