Wiadomości

Przekroczył prędkość i starcił prawo jazdy

Data publikacji 26.04.2018

Wczoraj, kierujący volkswagenem przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 50km/h. Mężczyzna wpadł, dzięki zagrożeniu naniesionemu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. 40-latek stracił prawo jazdy. Policjanci zachęcają do korzystania z policyjnego narzędzia. Dzięki Państwa zgłoszeniom, możemy reagować na poszczególne zagrożenia i mieć wpływ na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Wczoraj, policjanci ruchu drogowego realizowali zagrożenie naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Chodziło o przekraczanie przez kierowców dopuszczalnych prędkości na ulicy Polnej w Gorzycach. W celu weryfikacji zagrożenia, mundurowi ustawili się w podanym na mapie miejscu z urządzeniem do pomiaru prędkości. Na radar wpadł 40-letni kierowca volksawgena passata, który przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50km/h w obszarze zabudowanym tj. 85/30 km/h. Mężczyzna stracił już prawo jazdy i został ukarany mandatem karnym.

Warto wiedzieć:

Wczytując się w  art. 102 ustawy o kierujących pojazdami, starosta lub prezydent (organ wydający) wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, m.in. gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (strefa zamieszkania znajduje się w obrębie obszaru zabudowanego, prędkość dopuszczalna w strefie zamieszkania to 20 km/h). Decyzji tej zostaje nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
W takiej sytuacji Prawo Jazdy odbierane jest na okres 3 miesięcy. W przypadku gdy kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu w trakcie trwania 3 miesięcznego zakazu, okres ten zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Okresy, o których mowa rozpoczynają się w chwili zwrotu prawa jazdy do siedziby organu, chyba, że dokument prawa jazdy został fizycznie zatrzymany przez policję na miejscu zdarzenia (w takiej sytuacji okres ten liczy się od momentu jego zatrzymania).
W przypadku gdy kierowca prowadzi pojazd w okresie przedłużonym (6 miesięcy), starosta wydaje decyzję o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdem. Wówczas aby odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami należ pozytywnie zdać egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

WAŻNE!
Od 1 stycznia 2017 r., do odebrania prawa jazdy na 3 miesiące wystarczy sama informacja o zdarzeniu prowadzącym do odebrania prawa jazdy (za przekroczenie prędkości, o który mowa powyżej lub za przewożenie nadmiernej  ilości pasażerów), które zostało zarejestrowane przez policjanta

Policja zachęca wszystkich mieszkańców do korzystania z interaktywnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niemu kontakt z policją jest znacznie ułatwiony. Teraz nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby przekazać policji, gdzie występuje problem z bezpieczeństwem i jakiego rodzaju on jest. 

Jak skorzystać z KMZB?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i kliknąć w link przenoszący do geoportalu. Następnie znaleźć na mapie lokalizację, za pomocą czerwonego plusa w lewym dolnym rogu wybrać rodzaj występującego zagrożenia i następnie umieścić je w odpowiednim miejscu. Do wyboru mamy m.in. spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, utonięcia, używanie środków odurzających, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo, złą organizację ruchu drogowego, wypalanie traw, poruszanie się po terenach leśnych quadami, niewłaściwa infrastrukturę drogową, złe oznakowanie dróg, nielegalne wyścigi samochodowe, kłusownictwo, dzikie wysypiska śmieci, akty wandalizmu, bezdomność, niszczenie zieleni.

Warto zauważyć jednak, że zgłoszenia możemy zaznaczać tylko raz na dobę. Dopiero po upłynięciu 24 godzin system zarejestruje kolejną sugestię wysłana za pomocą naszego komputera.

Jednocześnie przypominamy, że nie jest to sposób na przekazywanie pilnych potrzeb interwencji. Policjanci nie wyjeżdżają bowiem w podane miejsce bezzwłocznie, a jedynie sprawdzają, czy zgłoszony problem rzeczywiście występuje w podanym miejscu.

W nagłych przypadkach należy korzystać z dotychczasowych i ciągle aktualnych numerów alarmowych 997 lub 112.

Powrót na górę strony