Wiadomości

"Drugstop" - policjanci szkolą nauczycieli

Data publikacji 09.11.2017

Wodzisławscy policjanci, w ramach działań "Drugstop", prowadzą cykl spotkań z rodzicami i nauczycielami w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej. Na zaproszenie sąsiedniego miasta uczestniczyli w konferencji otwierającej program profilaktyczny "Falochron". Mundurowi zostali poproszeni o przekazanie wiedzy na temat zagrożeń jakie niosą za sobą substancje psychoaktywne oraz o to co zrobić w przypadku znalezienia takich substancji.

W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja otwierająca program profilaktyczny "Falochron", czyli projekt wczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych. Skierowany on jest do nauczycieli szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Czerwionka Leszczyn. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono wodzisławskiego profilaktyka, który realizuje program "Drugstop". Poproszono policjanta o przedstawienie zagadnień związanych z zagrożeniami jakie niosą za sobą substancje psychotropowe oraz informacji jakie podjąć kroki w przypadku znalezienia narkotyków w szkole. Pomocnym narzędziem w wykładzie miała być walizka edukacyjna w jaką zostali wyposażeni wodzisławscy policjanci. W walizkach tych znajdują są rekwizyty i przedmioty, które młodzi ludzie mogą mieć w domu lub w szkole, a które wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających. Dorośli chętnie czerpią wiedzę na ten temat. Chcą wiedzieć z jakimi środkami mogą mieć do czynienia, jak wygląda dany narkotyk, w czym może być przechowywany oraz jakie jest jego działanie. Cieszymy się, że nasze działania wykraczają poza obszar wodzisławskiej jednostki i trafiają do szerszego grona nauczycieli.

Kolejnym etapem współpracy transgranicznej w obszarze walki z przestępczością narkotykową jest powstanie aplikacji multimedialnej. Zachęcamy do pobrania na telefon aplikacji o nazwie "Drugstop". Została ona opracowana przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i od 12 października możną ją bezpłatnie pobrać ze sklepów "Google Play" i "AppStore". Aplikacja zawiera 7 głównych działów, a zawarte w nich informacje mogą  być pomocne w prowadzonych na co dzień działaniach profilaktycznych. Znajdziemy tam m.in. informacje na temat konsekwencji używania środków psychoaktywnych, odpowiedzialności karnej, dane teleadresowe placówek pomocowych z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego wraz z umiejscowieniem ich na mapie.