Wiadomości

Zima szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych

Data publikacji 09.11.2017

W związku z pogorszeniem się warunków pogodowych i znacznym spadkiem temperatur, policjanci sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych. Szczególnie w okresie chłodów, każdego kto ma informacje o osobach przebywających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu prosimy o kontakt z wyspecjalizowanymi instytucjami lub policją. Może w ten sposób uratujemy czyjeś życie.

Osoby bezdomne, w szczególny sposób cierpią z powodu nadejścia zimy, a co za tym idzie również bardzo niskich temperatur. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Policjanci podczas swej służby sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Bezdomni, by się rozgrzać, bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska - bywa to bardzo niebezpieczne. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Jeśli ktoś zauważy osobę bezdomną, która może potrzebować pomocy nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej wykręcić numer alarmowy.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Wypicie napoju wysokoprocentowego rozgrzewa jedynie na chwilę - w rzeczywistości organizm zacznie wychładzać się jeszcze szybciej. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nie trudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok  takich osób podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie Twój telefon może zadecydować o czyimś życiu. Policja i Straż Miejska każdego roku w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112.

Od początku listopada bezdomni z Wodzisławia Śląskiego mogą korzystać z ogrzewalni. Miejsce to przeznaczone jest dla osób, które nie mają dachu nad głową i nie mają innej możliwości zabezpieczenia się przed zimnem w nocy. Ogrzewalnia czynna jest codziennie w godzinach od 19.00 do 7.00. W okresie silnych mrozów czas jej będzie ulegał wydłużeniu. Przy temperaturach spadających poniżej minus 10 stopni Celsjusza ogrzewalnia będzie dostępna całodobowo.